Neviditelní šesťáci

V pátek 24. listopadu se žáci 6. ročníku v doprovodu svých tř. učitelek vypravili na Neviditelnou výstavu. Než však došli k samotné Novoměstské radnici, kde se výstava již několik let představuje veřejnosti, prošli si některé pamětihodnosti pražského centra.

Ihned po výstupu z metra ve stanici Muzeum si děti prohlédly dominantu Václavského náměstí - tedy sochu sv. Václava. Dozvěděly se, která čtveřice svatých obestupuje sv. Václava a jaký měli tito světci význam pro české země. Rovněž si připomněly datum vzniku samostatného Československa.

U Jeruzalémské synagogy si naši žáci zopakovali, co ví o světových náboženstvích, zejména o židovství. Poté si vyslechli informace o historii paláce Lucerna a prohlédli si pasáž, kde je nejvíce zaujal "kůň vzhůru nohama". Prošli kolem divadla ABC, dozvídajíce se o jeho historii a nejznámějších hercích, kteří zde účinkovali.

A protože do začátku naší výstavy bylo ještě dost času, přešly děti přes Karlovo náměstí, aby zhlédly Faustův dům a pověděly si o legendě s ním spjaté. Pak všichni společně zašli do Resslovy ulice, kde navštívili kryptu pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje. Vzpomněli nejen na hrdinství českých parašutistů, ale i na oběti fašismu.

Nato už následoval hlavní cíl našeho pátečního putování - Neviditelná výstava. Děti si vyzkoušely, jaký je život bez zraku - bez smyslu, skrze nějž získává náš mozek nejvíce informací. Celou výstavou nás provázeli nevidomí nebo částečně nevidomí lidé a odpovídali na všetečné otázky našich šesťáků. V naprosté tmě si děti vyzkoušely, jak se pohybovat v ruchu města i v lese, jak se umýt či zapnout mikrovlnnou troubu, jak zaplatit, poznat peníze bez zraku, jak správně ochutit oběd a vybrat správné koření. Výstava všem dětem jistě přinesla nezapomenutelný zážitek a také poznání možností, jak pomoci a porozumět lidem se zrakovým postižením.

Jako bonus k příjemnému dni bylo vydařené počasí a také občerstvení v McDonald‘s.

D. Kosťunová a D. Gajdůšková