6.B v rádiu Junior

V úterý 6. února navštívili žáci 6. B rádio Junior. V budově Českého rozhlasu, jehož je rádio Junior stanicí určenou pro děti, jsme se rychle rozkoukali. Po srdečném přivítání jsme se rozdělili na dvě skupiny. To bylo hlavně z praktického důvodu, protože bychom se všichni nevešli do jedné místnosti.

Nejdříve se kluci podívali do živého vysílání. Tam se nám věnoval moderátor Jiří Kohout zvaný Jogurt. Ukázal nám, jak vlastně takové živé vysílání probíhá. S odvážnými žáky dělal rozhovory přímo do vysílání. Holky zatím odešly s paní průvodkyní do vedlejší místnosti, kde tvořily a nahrávaly vlastní pohádku. Potom se skupiny vyměnily, aby nikdo nepřišel o zážitek.

Z celé exkurze jsme si odnesli poznatky o pořadech a vysílání Rádia Junior. Například, že nejposlouchanějším pořadem je Velká pohádka, která se vysílá denně ve 20 hodin. Také to, že součástí vysílání jsou i písničky, dobrodružné příběhy, vtipy, kvízy, hry, soutěže a povídání se zajímavými hosty. A že každé ráno je věnováno nějakému tématu – například v den naší exkurze to byl „vlk“. Viděli jsme techniku, se kterou moderátor pracuje. Na závěr dostal každý z nás malý dárek na památku - přívěsek s maskotem Radia Junior, který se jmenuje Ušoun Rušoun.

A protože jsme měli ještě spoustu času a byl krásně mrazivý den, využili jsme pana učitele Šindýlka, který nás doprovázel jako druhý pedagog a který ve škole učí dějepis, k vycházce na Vyšehrad.

Na mnoha místech jsme viděli zajímavé stavby a dozvěděli jsme se spoustu nových informací, které se vážou na toto historické hradiště a původní pevnost na skále. Samozřejmě jsme si zopakovali staré české báje a pověsti a vzpomenuli jsme na bájného knížete Kroka a jeho dceru Libuši. Nezapomněli jsme ani na rytíře Horymíra, kterak údajně skočil ze skály na svém koni Šemíkovi. Dozvěděli jsme se, že nejstarší pražská rotunda je právě ta na Vyšehradě a je zasvěcena sv. Martinovi. Prošli jsme kolem kostela sv. Petra a Pavla a také už víme, že byl tento chrám v roce 2003 povýšen papežem Janem Pavlem II. na baziliku minor. Měli jsme možnost projít místním hřbitovem a vzpomenout na národní velikány, a to nejen u hrobky Slavín.

Na závěr snad jen podotknu, že den byl opravdu vydařený – nejen, že jsme byli obohaceni o mediální výchovu, historii, zeměpis a nádherný výhled na matičku Prahu, ale díky tempu pana učitele jsme se i proběhli a pořádně zapotili.

D. Gajdůšková